Yerinde SEO

Bunlar, arama motoru botlarının web sitenizi etkili bir şekilde taramasına ve dizine eklemesine yardımcı olduğunuz daha teknik SEO ayarlarıdır. Sayfa hızı, Robots.txt ve diğerleri gibi faktörler önemli bir rol oynar.

Yine, bu WordPress SEO eğitiminin yardımıyla temel bilgileri anlarsanız, WordPress web sitenizi optimize etmede sorun yaşamayacaksınız.

Temel bilgileri doğru yapmak:

WordPress SEO rehberimizin daha hareketli bir bölümüne geçmeden önce, temellerimizin güçlü olduğundan emin olalım.

WordPress Site SEO’yu Artırmanın 16 Yolu

1. WordPress Web Sitenizi Arama konsoluna ekleyin

Google arama konsolu , Google’ın ilk günden itibaren kullanmanız gereken ücretsiz bir SEO aracıdır. Nasıl kullanılacağını bilmeseniz bile, web sitenizi Google arama konsoluna eklemeniz gerekir.

Bu, tüm önemli verileri toplamanıza yardımcı olur ve WordPress SEO öğrenimlerinizle ilerlerken, bu veriler WordPress web sitenizin daha hızlı optimizasyonunda size yardımcı olacaktır.

WordPress Site Haritasını uygulayın

WordPress web sitenizin tüm önemli bağlantılarının (Yayınlar, Sayfalar, Etiketler, kategoriler) bir dizinini içeren bir XML dosyası olan Site Haritası ile başlayalım. Bu site haritası dosyası, Google botları gibi arama motoru botlarının web sitenizin tüm sayfalarını etkili bir şekilde bulmasına yardımcı olacaktır.

Orada birçok WordPress Site Haritası eklentisi var, ancak orada en eski ve güvenilir olanlardan biri olan Yoast SEO Site Haritası özelliğini kullanmayı tercih ediyorum. Tek yapmanız gereken eklentiyi yüklemek ve etkinleştirmek ve eklenti ayarlarına gitmek ve blogunuz için bir site haritası oluşturmaktır.

12. Yinelenen içerik cezasını önleyin:

Yinelenen içerik, genel WordPress SEO puanını etkileyen başka bir önemli sorundur. Yinelenen içerik sorununun nedeni, web sayfanızın birden fazla URL’sinin aynı içeriği göstermesidir.

Bu genellikle arşiv sayfalarınızı (kategori, etiketler, tarihler) dizine eklediğinizde ve alıntıyı göstermek yerine tam içeriği göstermeniz gerektiğinde olur. Bu, arama motorunu karıştırır ve yinelenen bir içerik cezasına neden olur.

Not: WordPress web sitenizi akıllıca yapılandırıyorsanız, noindex kategori sayfalarına ihtiyacınız yoktur. Dizine eklenen kategori sayfaları, arama motorunun web sitenizin yapısını anlamasına ve sizi daha iyi trafikle ödüllendirmesine yardımcı olur.

Arama amacı optimizasyonu, keşfettiğiniz trafiği kazanmanıza yardımcı olur. Çoğu zaman, WordPress kullanıcıları yüksek kaliteli içerik yazdıktan sonra bile trafik çekemediklerinden şikayet ederler. Bu genellikle arama motoru niyet optimizasyonu eksikliği nedeniyle.

İşlem düşündüğünüzden daha kolay:

  • İlk olarak, hedef anahtar kelimeniz için arama sonucunu analiz edin
  • Google’ın belirli bir sorgu için Alışveriş, Listiküller, Nasıl Yapılırlar gibi sonuçları tercih ettiğini göreceksiniz
  • Şimdi, bu yeni keşfedilen bilgileri kullanarak yazılarınızın / sayfalarınızın meta başlığını ve açıklamasını optimize edin.

Başlık etiketleri hakkında bilinmesi gereken birkaç nokta:

  • Birincil anahtar kelimenizi makalenin başında tutun
  • Başlık etiketinin 65 karakterden fazla olmadığından emin olun

One thought on “Yerinde SEO

  1. seo temelleri için çok doğru yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir