helyum dolu harddiskler geldi

Gelişen teknoloji ile harddisk yapılarıda gelişmektedir. Helyum gazlı dolu diskler hem okuma, yazma konusunda yüksek hız sunuyor ayrıca daha dayanıklı daha az bozuluyor. Bu nedenle çok tercih edilmeye başladı şimdilik 5-10 TB gibi yüksek kapasiteli disklerde üretiliyor yakın bir zamanda tüm disk yapıları bu şekilde olacak.

Hepimiz helyumun havadan daha hafif olduğunu biliyoruz – bu yüzden helyum dolu balonlar yüzüyor. Hava dolu bir sabit sürücünün içinde, örneğin 7200 rpm’de belirli bir hızda dönen hızla dönen disk plakaları vardır. İçerideki hava, plakalara kayda değer miktarda sürtünme ekler ve bu da plakaları döndürmek için kayda değer miktarda ek enerji gerektirir. Bir sabit sürücünün içindeki havanın helyumla değiştirilmesi, sürükleme miktarını azaltır, böylece plakaları döndürmek için gereken enerji miktarını, tipik olarak% 20 azaltır.

Bu iki tür sürücüyü karşılaştırmanın birkaç farklı yolu vardır. Aşağıda karşılaştırmada sadece 8, 10 ve 12 TB sürücülerimizi kullanmaya karar verdik. Bunu, bu boyutlarda helyum dolu sürücülerimiz olduğu için yaptık. Kullandığımız sürücü modellerinin hiçbiri helyum doldurmadığından 6 TB ve daha küçük olan tüm sürücüleri karşılaştırmanın dışında bıraktık. Farklı karşılaştırmalar yapmaya açıkız. Bu sadece başlamak için en iyi yer gibi görünüyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir